Henryk Bender – ostrołęcki poeta (1939-2014)

Henryk Bender urodził się w 1939 r.  Wychowywał się w biednej rodzinie chłopskiej w powiecie płockim. Później wraz z rodziną zamieszkał na Warmii. Od wczesnego dzieciństwa zmagał się z licznymi przeciwnościami losu w ułożeniu swojej drogi życia.Po ukończeniu szkoły podstawowej naukę kontynuował w Olsztynie. Początkowo w technikum budowlanym, a następnie w Wyższym Seminarium Duchownym „Hosianum” w Olsztynie. Zmienił kierunek swojej edukacji, ukończył dwuletnie studium wychowawców domów dziecka w Gdańsku. Przez pewien czas pracował jako księgowy w Miejskiej Radzie Narodowej w Toruniu, a później był wychowawcą w Państwowym Domu Dziecka w Olsztynku. Od 1965 r. związał się z Ostrołęką. Przez wiele lat pełnił funkcję instruktora ds. kulturalno-oświatowych w oddziale PKS. W 1981 r. ze względu na stan zdrowia przeszedł na rentę.
Zadebiutował jako poeta przed ponad 40 laty – w 1967 r. w kwartalniku „5 rzek”. Od tego momentu nie opuszczała go wena twórcza. Swoje utwory publikował w licznych czasopismach, np. w „Tygodniku Kulturalnym”, „Warmii i Mazurach”, „Barwach”, „Zielonym Sztandarze”, „Zarzewiu”. Jego wiersze ukazywały się także w czechosłowackich pismach „Dzweny Echo”, „Głos Ludu” oraz w kilku wydawnictwach zbiorowych np. w „Poetyckim Almanachu Kurpiowszczyzny, antologiach poetyckich. Wydał też 9 tomików wierszy, m.in. „Koncert na dwie dziewanny”. „Polne światło”, „Poziomki”, „Barwy słowa”, „Rajskie cienie”. Ponadto opracował w rękopisie zbiór pieśni religijnych i kolęd w oparciu o wydawnictwa wileńskie.Wydał 9 tomików wierszy, m.in. „Koncert na dwie dziewanny”, „Polne światło”, „Poziomki”, „Barwy słowa”, „Rajskie cienie”.
Z końcem 2013 roku staraniem Towarzystwa Przyjaciół Ostrołęki ukazała się w Małej Poligrafii Urzędu Miasta w Ostrołęce 144 pozycja wydawnicza TPO, na którą złożył się tom Henryka Bendera, syna ziemi płockiej, który przed pół wiekiem wybrał Ostrołękę na gniazdo swojego dorosłego życia i gniazdu temu do dziś pozostał wierny ofiarując mu serce i skarby swojej poetyckiej twórczości. Zbiór wierszy noszący tytuł „Gwiazdy pukają w serce moje” jest egzemplifikacją tych wartości, u podstaw których leżały zawsze szlachetne porywy serca. W wierszach Bendera te porywy ukształtowane zostały przez kanon etyczny, źródłem którego była katolicka nauka o istocie dobra i zła, o powinnościach moralnych człowieka. Stąd w wierszach Henryka Bendera tyle dobrych uczuć, tyle serdecznej wrażliwości, tyle miłości do wszystkiego co jest emanacją dobra i piękna.
Poeta od około  20 lat mieszkał w Domu Pomocy Społecznej w Ostrołęce. Nie narzekał na swój los. Przez cały czas utrzymywał relacje ze współmieszkańcami. Darzył ich sympatią i przyjaźnią. Pomimo, że zdrowie szwankowało, to jednak ciągle zachowywał pogodę ducha, serdeczny uśmiech i niezwykłą wrażliwość wsłuchiwania się w powikłane losy ludzi, którym wypadło, podobnie jak i jemu, przeżywać ostatnie lata życia w domu opieki społecznej.W świetlicy domu podczas organizowanych spotkań poetyckich wraz z innymi mieszkańcami recytował swoje wiersze.
Henryk Bender zmarł 20 maja 2014 r. – ostrołęcki poeta, członek legendarnej Grupy Poetyckiej  i Klubu Literackiego „Narew”. Jeden z najbardziej wyciszonych poetów. Uroczystości pogrzebowe z mszą św. w kościele parafialnym w Rzekuniu odbyły się 22 maja o godz. 14.00, pochowanie na cmentarzu w Rzekuniu. Przy grobie żegnali go przyjaciele z Towarzystwa Przyjaciół Ostrołęki i literaci ostrołęccy.
Dla ludzi o chłodnym umyśle, zapatrzonych tylko w doczesność, będzie trudno zrozumieć poezję lirnika ostrołęckiego i kurpiowskiego pejzażu.
http://rozmaitosci.com/modli-sie-wierszami/

Dodaj komentarz